Home Aktualności Jerozolima jako miasto kultury

Jerozolima jako miasto kultury

by sztetlFalenicaAdmin

Otwarcie wystawy

WCK Międzylesie, hol

20.10, godz. 18.30

„Dziesięć miar piękna spłynęło na świat – dziewięć miar przypadło Jerozolimie, a jedna reszcie świata”.

– Talmud Babiloński

Jerozolima to miasto, w którym wychowywał się Adi Yekutieli, kurator wystawy, którą dzięki uprzejmości Ambasady Izraela sprowadziliśmy do Lublina.

W latach 60. i 70. XX w. Jerozolima była zupełnie inna: miasto dopiero co zostało zjednoczone.

Każdy, kto wraca do miejsc swojego dzieciństwa, poszukuje dziecięcych wspomnień – dawnych sąsiadów, zakątków czy obrazów, które już nie istnieją albo z czasem się zmieniły. Czasy i miejsca zmieniają się, szczególnie dla tych, którzy je opuścili.

Przygotowania pozwoliły Adiemu, kuratorowi wystawy, powrócić do Jerozolimy i spojrzeć na nią z perspektywy tysiąca fotografii. Szukał elementów, które przywołałyby dawne wspomnienia, jednoczące ponownie miasto – z nim i z wszystkimi, którzy wspominają je z utęsknieniem.

Tytułowe Miasto Kultury to takie, z którego mieszkańcy, odwiedzający je turyści i pielgrzymi, czerpią z przebywania w nim i cenią zdobyte tam doświadczenia. Kultura wynika z historii, wyraża się w teraźniejszości i wpływa na przyszłość poprzez rytuały, uroczystości, twórczość i sztukę.

Wystawa koncentruje się na spojrzeniu fotografów, którzy w czasie swoich wizyt w Jerozolimie uchwycili chwile intymne, małe sceny oraz tłumne zgromadzenia.

Na wystawie znalazły się zdjęcia wykonane w różnych okresach, a ich autorom udało się uwiecznić ekscytujące i skłaniające do refleksji momenty. Fotografie wiernie oddają piękno, miłość i pragnienia ludzi, którzy zatrzymali w kadrze swoje magiczne momenty w Jerozolimie. Wystawa jest hołdem złożonym Złotemu Miastu z okazji Dnia Jerozolimy, który przypada co roku 28 dnia miesiąca ijar. To fotograficzna mozaika, złożona z elementów kulturowych, będących świadectwem wyjątkowości świętego miasta.

W Midraszu możemy przeczytać, że Jerozolima ma 70 imion. Całość wystawy, której fragment prezentujemy, składa się z 70 zdjęć, które dają 70 różnych perspektyw miasta i jego wyjątkowych momentów.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Ambasadą Izraela.

You may also like

Leave a Comment