Home Aktualności Wieczór szabatowy. Hawdala

Wieczór szabatowy. Hawdala

by sztetlFalenicaAdmin

Oprawa muzyczna w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego – Moniki Chrząstowskiej, Izabelli Rzeszowskiej, Genadija Iskhaova oraz Teresy Wrońskiej Trio, prowadzenie Etel Szyc.

Restauracja LETNISKO w Falenicy,

21.10, godz. 19.00

Zapraszamy Was na pożegnanie szabatu i wieczór opowieści o szabatowym stole, przy którym będziemy dzielić się chałką, specjałami kuchni żydowskiej, a także opowieściami o tradycjach i słuchać tradycyjnych żydowskich piosenek.

Święto Szabatu zaczyna się w piątek, 18 minut przed zachodem słońca, od zapalenia świec, a kończy właśnie w sobotę, niemal godzinę po zachodzie słońca, gdy na niebie pojawią się trzy gwiazdy.

Zgodnie z tradycją szabatowe świece zapali gospodyni wieczoru – Etel Szyc, dyrektor Festiwalu Sztetl Falenica.

Podczas tego spotkania dowiemy się m.in. czemu religijnym Żydom nie wolno pracować po piątkowym zachodzie słońca i czy w szabat do synagogi można zabrać torebkę? Czym szczególnym wyróżnia się szabatowa winda? Co wolno robić w szabat, a czego nie wolno? Czemu pierwszy kęs chałki należy zanurzyć w soli? Jak robi się czulent i cymes?

Tego uroczystego wieczoru oprócz pieśni Szalom Aleichem zabrzmią też inne pieśni szabatowe, które wykonają znakomici artyści Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Zapisy wWCK Filia Falenica „Kulturoteka”

You may also like

Leave a Comment