Home Aktualności „Jak zapleść chałkę, przyrządzić cymes i wątróbkę po żydowsku”

„Jak zapleść chałkę, przyrządzić cymes i wątróbkę po żydowsku”

by sztetlFalenicaAdmin

Warsztaty kuchni żydowskiej dla rodzin, prowadzenie Izabela Kozłowska – Dechnik i Etel Szyc.

WCK Filia Falenica „Kulturoteka”, sala kulinarna

20.10, godz. 16.00

Kuchnia Żydów polskich, wyrażana poprzez smaki i zapachy, jest opowieścią o historii, kulturze i życiu codziennym społeczności żydowskich. Unosi się nad nią mgiełka tęsknoty za światem, który już przeminął.

Przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie są dumą wszystkich żydowskich rodzin. Przyrządzając potrawy, często nie wiemy dokładnie skąd pochodzi przepis i nie uświadamiamy sobie jak wiele dróg prowadzi nas do korzeni kulinarnych smacznej i niezwykle aromatycznej kuchni żydowskiej. Obie kuchnie – polska i żydowska – przez lata nieustannie przenikały się wzajemnie. Placki ziemniaczane, popularne gołąbki (żydowskie holiszkies),  przyrządzane na wiele sposobów śledzie czy znany i lubiany karp po żydowsku wywodzą się właśnie z kuchni żydowskiej. „Ogromna część wspomnień z mojego dzieciństwa wiąże się z niezapomnianym smakiem i zapachem potraw przyrządzanych przez moich rodziców. W naszym domu unosił się aromat gotującego się powoli rosołu, pieczonych kugli, chałek i cebularzy, wątróbki czy niezrównanych gefilte fisz i czulentu, dań typowych dla kuchni polskich Żydów” – wspomina dyrektor Festiwalu Sztetl Falenica – Etel Szyc.

Podczas warsztatów, nie zabraknie opowieści o zaplatanej w warkocz chałce, którą upieczemy razem w trakcie spotkania. Zmierzymy się także z owianą legendą gefilte fisz – ikoną kuchni żydowskiej w postaci ryby faszerowanej!

Gospodyniami warsztatów będą Izabela Kozłowska-Dechnik, właścicielka żydowskiej restauracji Mandragora w Lublinie i Etel Szyc, dyrektor Festiwalu Sztetl Falenica.

Liczba miejsc ograniczona. Zapisy na warsztaty w Kulturotece.

You may also like

Leave a Comment