Home Aktualności „Żydowskie miasteczko” – koncert

„Żydowskie miasteczko” – koncert

by sztetlFalenicaAdmin

Lala Czaplicka, Monika Chrząstowska, Izabella Rzeszowska, Henryk Rajfer i zespół Gang

Tango pod kierownictwem artystycznym Sebastiana Wypycha oraz Tetiana Ivanyuk i Piotr

Woźniak – mistrzowie tanga

WCK Międzylesie, sala widowiskowa

20.10, godz. 19.00

Małe żydowskie miasteczka, nazywane w języku jidysz sztetlami, były w XVIII wieku domem dla blisko 80 procent polskich Żydów. Mimo wichrów historii, carskich ukazów, czy nawiedzających świat co jakiś czas epidemii życie w sztetlach kwitło, zaś ich mieszkańcy, podążający drogą Tory i Talmudu, w niezmiennym porządku i zgodnie z tradycją uczęszczali do religijnych szkół żydowskich – hederów, kobiety przed ślubem w celu oczyszczenia udawały się do wypełnionej deszczówką mykwy, a rozświergotane w „mama-lojszn”, jak nazywano jidysz, rynki miasteczek były miejscem, gdzie zwożono towary ze wszystkich stron świata.

II wojna światowa i niemiecka nienawiść zakończyły historię sztetli, tak w Polsce jak i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Ich mieszkańcy, najbardziej żydowscy wśród Żydów, noszący pejsy i tradycyjne stroje, często nieznający polskiego, w większości zostali wymordowani podczas wojny. Po tysiącach żydowskich miasteczek pozostały utrwalona w musicalu „Skrzypek na dachu” miejscowość Anatewka czy kolorowe płótna Marca Chagalla, który chętnie sięgał w swojej twórczości do wspomnień o sztetlach i ich magicznej atmosferze.

Podczas Festiwalu Sztetl Falenica nie mogło zabraknąć opowieści o pachnącym chałką tradycyjnym żydowskim miasteczku, takim jakim kiedyś była także i Falenica.

W koncercie „Żydowskie miasteczko” śpiewaczka Lala Czaplicka, aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie Monika Chrząstowska, Izabella Rzeszowska, Henryk Rajfer i zespół Gang Tango pod kierownictwem artystycznym Sebastiana Wypycha przypomną w piosenkach z epoki o tych niezwykłych miejscach i ich mieszkańcach.

Towarzyszyć im będą opowieści o tradycjach i historiach sztetli snute przez dyrektor Festiwalu Etel Szyc i występ mistrzów tanga – Tetiany Ivanyuk i Piotra Woźniaka.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w WCK Międzylesie i online.

You may also like

Leave a Comment