Home Aktualności „Z głębokości wołam do Ciebie Panie”

„Z głębokości wołam do Ciebie Panie”

by sztetlFalenicaAdmin

Symcha Keller i Przyjaciele

Kościół Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Falenicy 

19.10, godz. 18.30

Zapraszamy na specjalny koncert wspólnej medytacji i modlitwy. Spotykamy się w kościele, by dać wyraz temu, że w obliczu nieszczęścia chcemy być wszyscy razem, by wspólnym głosem wołać o pokój! 

W repertuarze psalmy i tradycyjne pieśni chasydzkie. 

Symcha Keller – urodzony w Łodzi, na początku lat 80. był współzałożycielem i liderem legendarnej grupy Katharsis. Współtworzył Ośrodek Działań Twórczych – Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi. Chazan, działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. Naukę prowadzenia modlitw pobierał początkowo u łódzkiego kantora Icchaka Frojmowskiego. Następnie uczył się w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, gdzie towarzyszył słynnemu rabinowi i muzykowi Shlomo Carlebachowi. W 1993 r. po powrocie do Polski nagrał płytę „Szabat” z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. Od 1988 do 2018 r. pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi, oraz w Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Wielokrotnie występował podczas wizyt najważniejszych osób ze świata religii oraz polityki m.in. Jana Pawła II, Benedykta XVI, papieża Franciszka, Billa Clintona czy Vaclava Havla, a także na takich uroczystościach jak 60. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, czy 60. i 75. rocznica powstania w Getcie Warszawskim.

Współpracuje z wieloma instytucjami, m.in. Instytutem Shem Olam. Jest członkiem Światowej Organizacji Chasydów z Aleksandrowa. Prowadzi liczne wykłady dla słuchaczy z Polski oraz zagranicy, głównie z dziedziny mistyki żydowskiej oraz historii Żydów polskich. W 2018 r. rozpoczął cykl spotkań muzycznych „Przy chasydzkim stole”, zapraszając do współpracy muzyków reprezentujących różne obszary kulturowe.

Gra z wieloma muzykami, zawsze poszukuje własnego brzmienia muzyki żydowskiej. Występował m.in. podczas dwóch pierwszych Festiwali Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Czterech Kultur we Włodawie, Festiwalu Simcha we Wrocławiu, czy Lubliner Festival. W 2017 r. nagrał podwójny album pt. „Bramy” dla wytwórni Universal Music Polska, a w 2019, dzięki wsparciu miasta Lublin, płytę „Chojze – Widzący z Lublina”.

W koncercie udział wezmą:

Symcha Keller – śpiew, flet; Piotr Bunzler – śpiew; Bartlomiej Stańczyk – akordeon, śpiew; Robert Brzozowski – kontrabas; Paweł Stepnik – gitara; Krzysztof Pachla – klarnet.

You may also like

Leave a Comment