Home Aktualności Portrecista (Polska, 2006) / Byłem fotografem w Auschwitz

Portrecista (Polska, 2006) / Byłem fotografem w Auschwitz

by sztetlFalenicaAdmin

film (52 min.) i promocja książki – spotkanie z Anną Dobrowolską, producentką i autorką książki „Byłem fotografem w Auschwitz – prawdziwa historia Wilhelma Brassego”

WCK Filia w Radości „Kulturoteka”

22.10, godz. 16.00

W ramach sekcji filmowej Festiwalu Sztetl Falenica zapraszamy na projekcję wstrząsającego filmu „Portrecista” oraz na spotkanie z producentką obrazu Anną Dobrowolską.

„PORTRECISTA” opowiada historię Wilhelma Brasse, który przed wojną pracował w dużym, fotograficznym atelier, gdzie zasłynął z pięknych portretów. Fotografia była jego życiową pasją. W czasie wojny trafił do Auschwitz. Przeżył obóz zmuszony do fotografowania więźniów. Podczas ewakuacji Auschwitz, kiedy były niszczone dokumenty, uratował około czterdziestu tysięcy zdjęć. Po wojnie Brasse już nigdy nie dotknął aparatu fotograficznego.

Film „Portrecista” zdobył liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach. Forma opowieści jest bardzo osobista. Brasse przeglądając wybrane zdjęcia opowiada o ludziach, którzy zachowali się w jego pamięci w tej tragicznej sytuacji. Podczas pracy przy dokumencie reżyser Irek Dobrowolski zwrócił uwagę na fotografię Czesi Kwoki, która stała się jednym z symboli okrucieństwa II Wojny Światowej. Ta historia nie jest jedynie opowieścią o ofiarach, które z lękiem patrzyły w obiektyw, ale również ludziach, którzy mieli swoją historię życia i śmierci.

Przed projekcją Anna Dobrowolska opowie o 10 letniej pracy nad filmem i poświęconej Wilhelmowi Brasse książce, swojego autorstwa, „Byłem fotografem z Auschwitz”, której wznowienie, w nowej formie, trafiło niedawno na półki księgarń.

Anna Dobrowolska opowie także o realizowanym obecnie w koprodukcji międzynarodowej fabule „Portrecista” – opartej o prawdziwą historię Wilhelma Brassego. Partnerami projektu w Polsce są BGK oraz State of Poland.

Anna Dobrowolska – Od 2002 roku zajmuje się produkcją filmową, tworząc wiele projektów od idei do międzynarodowej dystrybucji. Jej najnowszym światowym dokumentem jest film „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego” – doceniony przez krytyków i wyprodukowany we współpracy z Leonardo DiCaprio dla Netflix. W jej portfolio znajduje się także wiele pozycji telewizyjnych – ponad 350 programów tematycznych. Produkowała musicale, koncerty i uroczyste gale w najbardziej prestiżowych miejscach w Polsce, m.in. w Operze Narodowej. Jest również producentem dwóch fabuł i blisko 20 filmów dokumentalnych, z tego kilka było wielokrotnie nagradzanych, jak „Portrecista”. Obecnie pracuje w Hollywood przy fabularnej produkcji tego filmu.

Irek Dobrowolski – reżyser i scenarzysta. Autor filmów dokumentalnych, fabularnych i sztuk teatralnych. W swojej artystycznej twórczości często porusza tematy związane ze sztuką i wydarzeniami historycznymi XX w. Od lat 80′ stworzył i współtworzył ponad 40 dokumentów, filmów fabularnych, sztuk teatralnych – dla telewizji i największych polskich teatrów. Jest reżyserem i scenarzystą głośnego filmu „Walka: Życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego”, który został wyprodukowany we współpracy z Leonardo DiCaprio i jest doskonale oceniany przez krytykę. Znalazł się na liście „The best documentary on Netflix in …” w wielu krajach na całym świecie. Jego dokument „Portrecista” otrzymał wiele międzynarodowych nagród. Aktualnie reżyser pracuje przy filmie fabularnym opartym na historii „Portrecisty”.

You may also like

Leave a Comment