29.09, godz. 18.00
koncert w wykonaniu Olgi Avigail Mieleszczuk – wokal i Ereza Mounka – instrumenty perkusyjne
WCK Międzylesie
2 edycję festiwalu Sztetl Falenica postanowiliśmy zakończyć koncertem Olgi Avigail Mieleszczuk. Zapraszamy na audiowizualną podróż po Izraelu.
Koncert, który promuje nową płytę polsko-izraelskiej wokalistki Olgi Avigail, to zaproszenie do fascynującej muzycznej wędrówki po Izraelu – tym z czasów biblijnych oraz współczesnym. Olga przekazuje geograficzną i kulturową różnorodność Ziemi Izraela poprzez hebrajskie pieśni – zarówno te tradycyjne, jak i nowe kompozycje. Podróż rozpoczyna się w Ejlacie, na południowej granicy Izraela, a kończy w Rosz Hanikra – na jego północnozachodnim krańcu. Obejmuje pierwotne dźwięki pustyni Negew, święte tony Jerozolimy i słodkie melodie Morza Galilejskiego. Skosztujemy wina ze słynnych winnic Rishon LeZion. Po drodze spotkacie słynne postacie biblijne, jak król Dawid, czy prorokini Miriam, jak i współczesnych artystów izraelskich: poetkę Rachel czy Nomi Szemer.
Pieśni są wykonywane głównie po hebrajsku, ale przywołują brzmienia innych kultur i religii – arabskiej, europejskiej, armeńskiej, beduińskiej czy druzyjskiej. Ten projekt połączył muzyków różnego pochodzenia, którzy zagrali na 31 instrumentach, aby ukazać wielość muzycznych stylów izraelskiego tygla kulturowego, gdzie pieśń pustynnej karawany spotyka jazz, a dźwięki antycznego santura – bossa novę. Muzyce towarzyszą obrazy izraelskich pejzaży i garść opowieści. Na scenie obok Olgi zasiądzie także Erez Mounk wirtuoz tabli i innych bliskowschodnich instrumentów perkusyjnych.
Olga Avigail Mieleszczuk – wokalistka, badaczka tradycji muzyki polsko-żydowskiej, uznana międzynarodowo za jedną z czołowych artystek związanych z odrodzeniem muzyki jidysz w Polsce. Pasjonatka okresu międzywojennego, śpiewa w jidysz, po polsku i hebrajsku. Urodzona w Warszawie, obecnie mieszka w Jerozolimie. Wydała cztery płyty z wiodącymi muzykami z Polski, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Występuje na prestiżowych scenach i festiwalach w Europie, Izraelu oraz Ameryce Północnej, min. Kennedy Center Waszyngton, Lincoln Center Nowy Jork, Eden Tamir Jerozolima, Synagoga Hiszpańska w czeskiej Pradze czy Muzeum Polin w Warszawie.
Erez Shmuel Mounk – wirtuoz tabli, mistrz bliskowschodnich instrumentów perkusyjnych takich jak darbuka czy daf. Specjalizuje się w muzyce orientalnej i muzyce świata. Oprócz licznych koncertach w ojczystym Izraelu, występuje często na scenach W Europie, USA i w Japonii.