prowadzenie Hanna Kossowska i Etel Szyc
22.09, godz. 16.00
targowisko Falenica
Na żadnym żydowskim jarmarku nie może zabraknąć potraw, które dziś nie są może już tak łatwe do rozpoznania, ale zapewniamy, że tak jak nasz czulent, są po prostu palce lizać, żeby nie powiedzieć niebo w gębie…
Kuchnia Żydów polskich to niezwykła podróż przez smaki i aromaty, które same w sobie zdają się opowiadać historie kultury żydowskiej, towarzysząc jej od najdawniejszych czasów. Wciąż jeszcze dla wielu osób tajemnicze dania takie jak nasz tytułowy czulent przypominają o świecie, który nie tak wcale dawno toczył się swoim codziennym rytmem między karczmą, jatką, synagogą i zaciszną kuchnią domową, w której do rosołu gospodynie podawały kulki z macy. Cebula, dużo pietruszki, marchew, wątróbka i świeża ryba (byle nie węgorz – który z racji braku łusek uznany jest za pożywienie niekoszerne), garść korzeni z dalekich krain i sporo masła – tych i wielu innych ingrediencji nie mogło zabraknąć w porządnej aszkenazyjskiej kuchni żydowskiej.
Obie kuchnie – polska i żydowska – przez lata nieustannie się mieszały. Znane i lubiane dziś placki ziemniaczane, czy też popularne gołąbki (żydowskie holiszkies) swój początek wzięły właśnie z kuchni żydowskiej.
Zapraszamy Was na pokaz kulinarny i lekcję gotowania po żydowsku! Jeśli kiedykolwiek próbowaliście czulentu, to zapewne wiecie, że warto nauczyć się go przygotowywać, a jeśli jeszcze nie mieliście ku temu okazji, zapraszamy.
Podczas naszego żydowskiego jarmarku będziecie mieli okazję poznać jeden z najlepiej chronionym przepisów kuchni żydowskich gospodyń.
Gospodyniami, pachnącego przyprawami pokazu kulinarnego będą Hanka Kossowska, edukatorka i malarka i Etel Szyc, dyrektor festiwalu Sztetl Falenica.