teatrzyk marionetkowy dla dzieci w wykonaniu Teatru Pinezka z Gdańska
22.09, godz. 13.00
Skwer Nauczycieli Tajnego Nauczania przy parkingu „Kulturoteki”
Teatr Pinezka z Gdańska to mistrzowie światowej rozrywki! Od 1980 roku bawią widzów na całym świecie, oferując wybuchową mieszankę pantomimy, marionetek, tańca, żonglerki, szczudeł i improwizacji z publicznością. Ich spektakle łączą magię teatru i cyrku, tworząc pełne humoru widowisko, które gwarantuje świetną zabawę dla widza w każdym wieku.
Purim jest radosnym świętem żydowskim, podczas którego wszyscy się przebierają, to święto zabawy, ale także pamięci o niedobrym Hamanie i jego czynach. „Purim Show Clowna Pinezki” to spektakl, który nawiązuje do historii z księgi Estery, która wykorzystała swoją mądrość do walki z Hamanem, pragnącym zniszczenia narodu żydowskiego. Spektakl jest celebracją muzyki żydowskiej, tradycji B’Simha – czyli aktywnego bycia radosnym i szczęśliwym bez względu na okoliczności. Błazen zawsze się śmieje, ponieważ musi zabawiać rodzinę królewską lub lud, używając różnych teatralnych i cyrkowych narzędzi, tj. szczudła i maski. Śmiech i „czas na szpil” to dwa najważniejsze filary spektaklu.
Występują:
Przemysław Grządziela – tancerz, aktor mim, lalkarz, reżyser, choreograf. Tańczył jako solista baletu w Operze Bydgoskiej, Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu pod dyrekcją Conrada Drzewieckiego, a następnie Ewy Wycichowskiej, Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, Operetce Wrocławskiej i Teatrze Wielkim w Poznaniu oraz Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Od 20 lat tańczy gościnnie w Phoenix Ballet w USA. Wykładał pantomimę na Akademii Teatralnej na Wydziale Lalkowym w Białymstoku. Równolegle do zawodowej pracy tancerza, od 44 lat jest dyrektorem Teatru Pinezka.
Tea Dekun – tancerka, plastyczka, filolożka języka angielskiego i magister biologii.
Teatr Pinezka reprezentuje kulturę polską na całym świecie. Dwukrotnie występował w Kennedy Center w Washington DC, na Expo’92 w Sewilli, Expo 2000 w Hanowerze oraz na Qatar World Cup 2022. Zespół był zapraszany i nagradzany na największych festiwalach teatralnych na świecie, m.in. w USA, Chinach, Japonii, Tunezji, Jordanii, Egipcie, Ekwadorze, Meksyku, Katarze, Arabii Saudyjskiej, Rosji, Ukrainie oraz w niemal całej Europie.