Home Aktualności Przy wspólnym stole – powitanie szabatu   

Przy wspólnym stole – powitanie szabatu   

by sztetlFalenicaAdmin

biesiada szabatowa z opowieściami o szabacie, pieśniami, warsztatem kulinarnym i wspólną degustacją   

spotkanie z Hanną Kossowską, Etel Szyc oraz Zofią, Czesławą i Henrykiem Rajfer

20.09, godz. 18.00

WCK Filia Falenica „Kulturoteka”, sala kulinarna

W tym roku postanowiliśmy podjąć Was przy szabatowym stole, przy którym będziemy dzielić się chałką, specjałami kuchni żydowskiej, ale także opowieściami o szabatowej tradycji i słuchać tradycyjnych żydowskich piosenek.

Święto Szabatu zaczyna się w piątek, 18 minut przed zachodem słońca, od zapalenia świec, a kończy w sobotę, niemal godzinę po zachodzie słońca, gdy na niebie pojawią się trzy gwiazdy.

Zgodnie z tradycją szabatowe świece zapali gospodyni wieczoru – Etel Szyc, dyrektor Sztetl Falenica. Tego wieczoru nie zabraknie kiduszu, błogosławieństwa chałki i historii świętowania siódmego dnia tygodnia.

Podczas spotkania dowiemy się m.in. czemu religijnym Żydom nie wolno pracować po piątkowym zachodzie słońca i czy w szabat do synagogi można zabrać torebkę? Czym szczególnym wyróżnia się szabatowa winda? Co wolno robić w szabat, a czego nie wolno ? Czemu pierwszy kęs chałki należy zanurzyć w soli? Jak robi się czulent i cymes ?

Tego uroczystego wieczoru oprócz pieśni Szalom Aleichem zabrzmią też inne pieśni szabatowe, które wykonają znakomite piosenkarki siostry Zofia i Czesława Rajfer z aktorem Teatru Żydowskiego w Warszawie, a prywatnie bratem wokalistek, Henrykiem Rajferem.

O kuchni szabatowej opowie i zapewne uchyli jednego czy dwóch rąbków tajemnicy Hanna Kossowska, edukatorka i artystka, mieszkająca na co dzień w Wawrze.

Urodzone w Polsce bliźniaczki – Czesława i Zofia Rajfer – swoją karierę artystyczną rozpoczęły w wieku 15 lat w Katowicach. Artystki przez wiele lat związane były m.in. z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Teatrem Żydowskim w Warszawie. Występowały także jako solistki Cygańskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Roma”. Artystki od 1990 r. mieszkają w Izraelu. Występują w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Niemczech i we Włoszech.

Jedne z najpopularniejszych wokalistek wykonujących piosenki żydowskie, w swoim bogatym repertuarze mają utwory w języku jidysz, hebrajskim, cygańskim, rosyjskim oraz polskim. Reprezentowały Izrael w konkursie Eurowizji, a o ich klasie może zaświadczyć występ w Paryskiej „Olimpii”. Nagrały wiele programów rozrywkowych dla telewizji izraelskiej oraz polskiej.
Znane z dużego temperamentu scenicznego piosenkarki zaprezentują podczas swojego koncertu klasyki żydowskiej piosenki, m.in.: „Baj mir bistu szejn”, „Mein yiddishe mame” czy „Lechaim”.

Henryk Rajfer – od 1973 r. związany z Teatrem Żydowskim w Warszawie, gdzie gra główne role. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami, takimi jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Dorota Igantjew, Maja Kleczewska, Jakub Rotbaum, Monika Strzępka, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Michał Zadara. Współpracował z Teatrem Telewizji („O prawo głosu”, „Kamienica na Nalewkach”, „Dybuk”, „Niezłomny z Nazaretu”, „Proces Rudolfa Hoessa”). Zagrał również w wielu filmach – „Francuski numer”, „Dublerzy”, „Podróż Niny”, „Austeria”, „Komedianci”, „Gwiazdy na dachu” oraz serialach „Czas honoru”, „Przeprowadzki”, „Miodowe lata”, „Boża podszewka”. Jest specjalistą-konsultantem języka jidysz.

Hanna Kossowska – malarka, edukatorka, aktorka, maszgicha (osoba sprawdzająca przestrzeganie zasad koszerności w kuchni) i animatorka kultury żydowskiej. Studiowała historię sztuki i etnografię. Od wielu lat związana jest z festiwalami: Warszawa Singera w Warszawie, Zbliżenia w Gdańsku, Kultury Żydowskiej w Krakowie i oczywiście Lubliner Festival. Prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu, kabały i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką, projektowaniem macew oraz sztuką użytkową. W swoim dorobku ma ponad trzydzieści wystaw oraz wiele projektów kostiumów i scenografii, a jej obrazy znajdują się w kolekcjach na całym świecie.

You may also like

Leave a Comment