oprawa muzyczna: Czesława, Zofia i Henryk Rajfer, prowadzenie Etel Szyc
21.09, godz. 19.00
Restauracja Letnisko w Falenicy
Po sobotnim zachodzie słońca żegnamy szabat, recytujemy błogosławieństwa na wino, na zioła pachnące oraz na płomień świecy. Tak rozpoczyna się ceremonia hawdali – rozdzielenia dnia świętego od dnia powszedniego.
Melawe Malka czyli pożegnanie, „odprowadzenie Królowej”, to lekki posiłek spożywany tradycyjnie po zakończeniu szabatu, któremu akompaniują pieśni o proroku Eliaszu, opowieści o prawych ludziach, a nierzadko także tańce. Zwyczaj ten, którego wprowadzenie przypisuje się królowi Dawidowi, do dziś pielęgnowany jest w szczególności przez społeczność chasydów.
W świat hawdali i uroczystej Czwartej Uczty, pełnej pieśni i celebracji zakończenia szabatu wprowadzi gości dyrektor Sztetl Falenica Etel Szyc, której towarzyszyć będą piosenkarki siostry Zofia i Czesława Rajfer z aktorem Teatru Żydowskiego w Warszawie, a prywatnie bratem wokalistek, Henrykiem Rajferem.
Urodzone w Polsce bliźniaczki – Czesława i Zofia Rajfer – swoją karierę artystyczną rozpoczęły w wieku 15 lat w Katowicach. Artystki przez wiele lat związane były m.in. z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Teatrem Żydowskim w Warszawie. Występowały także jako solistki Cygańskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Roma”. Artystki od 1990 r. mieszkają w Izraelu. Występują w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Niemczech i we Włoszech.
Jedne z najpopularniejszych wokalistek wykonujących piosenki żydowskie, w swoim bogatym repertuarze mają utwory w języku jidysz, hebrajskim, cygańskim, rosyjskim oraz polskim. Reprezentowały Izrael w konkursie Eurowizji, a o ich klasie może zaświadczyć występ w Paryskiej „Olimpii”. Nagrały wiele programów rozrywkowych dla telewizji izraelskiej oraz polskiej.
Znane z dużego temperamentu scenicznego piosenkarki zaprezentują podczas swojego koncertu klasyki żydowskiej piosenki, m.in.: „Baj mir bistu szejn”, „Mein yiddishe mame” czy „Lechaim”.
Henryk Rajfer – od 1973 r. związany z Teatrem Żydowskim w Warszawie, gdzie gra główne role. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami, takimi jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Dorota Igantjew, Maja Kleczewska, Jakub Rotbaum, Monika Strzępka, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Michał Zadara. Współpracował z Teatrem Telewizji („O prawo głosu”, „Kamienica na Nalewkach”, „Dybuk”, „Niezłomny z Nazaretu”, „Proces Rudolfa Hoessa”). Zagrał również w wielu filmach – „Francuski numer”, „Dublerzy”, „Podróż Niny”, „Austeria”, „Komedianci”, „Gwiazdy na dachu” oraz serialach „Czas honoru”, „Przeprowadzki”, „Miodowe lata”, „Boża podszewka”. Jest specjalistą-konsultantem języka jidysz.